TOPlist
O NÁS | NOVINKY | KRBOVÁ KAMNA | KRBOVÉ VLOŽKY | SPECIALITY | PORADNA | KONTAKT | NAPIŠTE NÁM |


Vyschlé dřevo

Pro dobré hoření je důležité kvalitně vyschlé dřevo. Pokud si sami štípete dřevo, je dobré to udělat brzy na jaře, aby polínka dobře proschla před topnou sezónou. Dřevo uskladněte venku a zajistěte dobrý přísun vzduchu.
Ideální vlhkost dřeva se pohybuje okolo 20%. Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda je dřevo proschlé. Pokud praštíte 2 polínky o sebe, měli byste slyšet, jak dřevo “zpívá”. Můžete též uzavřít polínko do plastikového sáčku ve vyhřáté místnosti – pokud se stěny sáčku orosí, dřevo není dostatečně proschlé. Dobrou indikací u proschého dřeva jsou praskliny. Nejjednodušším a mnohem přesnějším způsobem vlhkost dřeva zjistíte vlhkoměrem.

Rady ohledně druhů dřeva

Buk, dub, jasan, jeřáb, javor a bříza jsou považovány jako nejlepší druhy dřeva pro topení v otevřeném krbu. Mnoho lidí preferuje měkké dřevo kvůli praskání ohně v krbu, ale z těchto typů dřeva vyletují spousty jisker a mohou způsobit požár.
Do kamen přikládejte jen kvalitní dřevo. Nikdy netopte natíraným, impregnovaným dřevem, dřevotřískou a nebo dokonce plasty. Obsahují velmi nebezpečné jedovaté splodiny!

Pilinové brikety

Tento typ briket je vyráběn slisováním dřevěných pilin do malých kostek nebo válců. Pilinové brikety váží od 0.2 kg do 1 kg / ks. Do pilin by neměla být přidávána žádná pojiva. Piliny by se měly spojit samy při lisování díky přírodnímu ligninu. Jejich výhřevnost se velmi liší v závislosti na druhu a kvalitě pilin a na způsobu výroby.
Pilinové brikety se používají více méně jako dřevěná polena. Výhodou briket je, že jsou kompaktní a mají nízkou vlhkost v porovnání s běžně užívaným dřevem. Výsledkem je, že většina briket hoří o mnoho rychleji a intenzivněji než dřevo. Proto by se mělo do topeniště přikládat menší množství než u dřeva. Dále by se při jejich používání neměl úplně uzavírat přívod vzhuchu – mohlo by dojít k náhlému vznícení nespálených plynů.
Protože pilinové brikety se svou výhřevností a kvalitou mohou výrazně lišit, musíte si sami vyzkoušet potřebné množství. Můžete začít s 1 kg a toto množství po vyzkoušení postupně zvyšovat. Je třeba dodržovat bezpečnostní zásady a zabránit případnému přetopení kamen.